לשבור את הקרח

נפרדנו מרובניימי ונסענו ל-Kemi כדי "לשבור את הקרח". זאת הייתה האטרקציה היחידה בטיול שהייתי צריך להזמין מראש ולפי זה תזמנתי את שאר הדברים. אם אני לא טועה, כחלק מעלות השייט (הלא זולה) כלול גם ביקור בטירת הקרח. טירה ו"פסלים" שנבנים כל שנה על טהרת הקרח בלבד! אז הנה שער הכניסה:

שער הכניסה לטירת הקרח IMG_1902
בפנים יש כל מיני חדרים ואולמות, עם ציפורים (מקרח), מסעדה (מקרח), חדר שינה (מקרח), אנגרי בירדס ועוד ועוד. אין ספק שזה מרשים, ואין לי מושג איך עושים את זה בכלל, אבל אחרי שעה בערך מתחילים למצות את העניין.

IMG_1907 IMG_1914

שוברת הקרח סמפו

נפגשנו שוב ברכב ולקחו אותנו לנמל בשביל הדבר האמיתי – שייט בשוברת הקרח SAMPO! מסתבר שבעבר היא הייתה באמת שוברת קרח, כלומר מפלסת דרך לאניות שבאו אחריה והיום בגלל ששאר האניות כבר מספיק גדולות וכבדות, היא נשארה בקטע תיירותי בלבד.

אז מה הסיפור? אין לה שום אמצעים מיוחדים כמו סכינים/גרזנים/פטישים מקדימה או בצדדים, היא פשוט בנויה ממסה אדירה שמפעילה לחץ על הקרח וככה שוברת אותו. אתם צריכים להבין שכשמדובר על קרח שם, מדובר במשטח ענק בעובי של לא פחות מ-60 ס"מ!!

יצאנו לדרך. מסביב ים מצופה קרח שבחלק מהמקומות נראה כמו הרבה כדורי שלג כאלה ומדי פעם דרך להפיק אנרגיה…

IMG_2301 IMG_2306

השיט נמשך 3-4 שעות ואחרי שעולים לאניה מחולקים לקבוצות כשלכל קבוצה יש לו"ז משלה. כל קבוצה מתחילה את ההדרכה ממקום אחר – חלק בחדר הפיקוד, חלק בחדר המנועים וכו'. אה, וגם יש שני סבבים של ארוחת צהריים (שהייתה לא רעה).

הקטע הכי מרשים זה לראות איך הבלוקים האלה נשברים. עומדים בצד האניה ורואים את זה קורה מלווה ברעשי שבירה חזקים.

לשבור את הקרח

מאחורה תמיד רואים שובל יפה כזה של כדורי שלג קטנים…
שובל ...

אז אנחנו שטים לנו בנחת ופתאום מרחוק רואים כמה נקודות שחורות נעות. לאט לאט הן התקרבו ואז התחלתי לזהות מה זה. אלה היו אופנועי שלג! המחזה היה די מוזר, אנחנו על אניה של תיירים ופתאום מגיחים איזה 5 אופנועי שלג משום מקום, קצת היה דומה לאיזה סצנה מארמגדון… בסוף אלה היו כמה תיירים שסגרו על דיל שמשלב אופנועי שלג + שייט בשוברת קרח. אז בנקודה מסויימת עצרנו והם עלו בעזרת איזה מנוף, כשהם משאירים את האופנועים באמצע שום מקום…

IMG_2321 חבר'ה מארמגדון IMG_2326

נכנסים למים ה… קפואים!

קראו לנו מתישהו לארוחת צהריים והגענו לשולחן עם השם שלי. למנה ראשונה היה מרק סלמון שהיה ממש טעים! ואני לא זוכר מה הייתה המנה העיקרית… בכל אופן, המשכנו לשוט עד שעצרנו כשהאטרציה היא שמקבלים חליפות אטומות למים וניתן להכנס ל"בריכה" שנוצרה בקרח.

הקטע ההזוי הוא שאתה יורד מהאניה ומסביב אתה הולך על "יבשה"… הפרוצדורה של רחצה בבריכה לוקחת קצת זמן כי מעבירים את החליפות בין אחד לשני, אז יורדים נניח 20 חבר'ה, מבלים שם כמה דקות, עולים חזרה ומעבירים את החליפות להבאים בתור. החליפות אדומות ויוצא שאנשים נראים כמו טלטאביז 🙂 . חוץ מזה שזה מעך לי לגמרי את המשקפיים (כי זה צמוד) היה בסדר…

טלטאביז מזהים ?

אחרי הטבילה, היה לנו עוד קצת זמן להסתובב למטה, שזה מגניב כי בתכלס אתה הולך על קרח! מבחינת המראה זה קצת מזכיר את הסלאר בבוליביה למי שהיה, כי זה גם הרבה לבן שטוח לאן שלא מסתכלים…

לסיכום: באמת חוויה מרשימה וכיפית! שטנו חזרה, נהנים עוד קצת מהשמש ואז עלינו על רכבת ליום אחרון בהלסינקי.
IMG_2386

IMG_1942

השארת תגובה