שייט בגלפגוס

כשטיילתי בדרום אמריקה אחרי התואר, כמו רב הטיולים מהסוג הזה, זה לא היה טיול עם הרבה מאוד כסף מה שגרר קצת ויתורים כמו למשל שייט בגלפגוס! כי שבוע שם עולה בערך כמו חודש בבוליביה אז כל אחד עושה את השיקול שלו ובפרו יש גם איזה שהיא ברירת מחדל בצורת "גלפגוס לעניים". בכל אופן, גלפגוס זו קבוצת איים הממוקמת כ-1000 ק"מ מערבית לאקוודור ומפורסמת הרבה בזכות דרווין שהבין שם הרבה על תאוריית האבולוציה שכתב. בתכלס מה שרואים שם זה באמת הרבה חיות, ייחודיות לאיים ואפילו יותר ספציפית ייחודיות לכל אי, וממש מקרוב! אפשר ללכת בשביל וכמעט לדרוך על ציפור…

הצורה שהטיול שם עובד זה שלוקחים שייט של בין 4 ל-8 ימים בין האיים. האיים עצמם מוגדרים כשמורת טבע ולכן לא ניתן לישון עליהם (חוץ מהאי הגדול שבו גם נמצא שדה התעופה). ישנים על הסירה/אניה וככה עוברים בין האיים, יורדים לאי, עושים סיור וחוזרים. נכון לעכשיו יש משהו כמו 4-5 איים שניתן לבקר בהם ורב הסיורים עוברים בהם, כמובן שזה תלוי במספר הימים. למה אני אומר "נכון לעכשיו"? כי הדרך שהאיים האלה נוצרו ונוצרים היא מה שנקרא hot spot ולא, לא של ה-wifi… אם אני ממש מנסה לפשט את זה, זה איזה שהוא מנגנון פליטת חום של כדור הארץ, אבל להסבר יותר רציני תקראו כאן. דרך אגב עוד מקומות כאלה הם איי הוואי, סיישל, וגם שמורת ילוסטון נמצאת על כזאת נקודה (רק שבמקרה הזה זה על יבשה ולא בלב ים). איך זה מתקשר ? יכול להיות שעוד אלפי שנים ייוצר אי חדש ותוך עוד כמה שנים יגיעו אליו כל מיני בעלי חיים ואחרי עוד אלפי שנים הם יעשו התאמות לאי הספציפי הזה.
DSCN1053
בכלל, באיים יש כל מיני תופעות טבע "מוזרות". אחת מהן כבר ציינתי קודם והיא העדר פחד מבני אדם, אחת נוספת היא "ענקיות איים" (באנגלית Island giantism) העובדה שחיות גדלות לממדים גדולים מאוד. הדוגמא הכי בולטת היא צב גלפגוס שהוא צב ענק. ההסבר לשתי התופעות האלה היא בהעדר טורפים באיים. אבל מה שמעניין לראות זה שבכל אי יש ממש חיות אחרות, וזה לא שהאיים כאלה רחוקים אחד מהשני … אם נחזור רגע לדרויין אז יש את מה שנקרא "פרושי דרווין" שזה משפחת ציפורים עם כ-13 מינים עם אותו אב קדמון כשכל אחד התפתח ועשה התאמות קטנות בגודל וצורת המקור לפי סוג האוכל שזמין באותו מקום. למשל: יש מקור שמתאים להוציא זרעים מפרי של קקטוס ומקור אחר שמתאים לאיסוף זרעים מהרצפה ומקור אחר לנקר עצים ומקור אחר לאכילת עלים וכך הלאה.

עד עכשיו זאת הייתה הקדמה קצרה על האיים, ועכשיו לטיול עצמו! עמי ואני נחתנו בקיטו, בירת אקוודור ומשם מצאנו טיסה לגלפגוס. טסנו לשם במטוס ממש קטן, כשהיציאה הייתה מבטן המטוס חחח

DSCN0906

אמרנו שנמצא שייט שם… ואכן סגרנו על שייט של 4 ימים בסירה קטנה של 8 אנשים אבל! הוא התחיל יומיים מאוחר יותר, מה שאומר שהיה לנו יום להעביר, וביום הזה התפצלנו. בערב עוד קפצנו לשוק המקומי וראינו איך מוכרי הדגים נלחמים עם שקנאים על כל דג, קטע הזוי! עמי עשה יום צלילות ואני לקחתי day tour למקום שנקרא Bartolome שהיה מאוד יפה עם כל מיני מפרצים כאלה וגם סוג קקטוס מוזר ש"יודע" לגדול על אדמה געשית וכבר התחלתי לראות חלק לא מבוטל מבעלי החיים – כלבי ים, סרטנים, איגואנות ועופות. מומלץ בחום! שקנאי רוצה דגים ... Bartolome Lava cactus
DSCN1020
צולל לאכול משהו
DSCN1001
DSCN0996
DSCN0993
DSCN0978
DSCN0969
DSCN0966
DSCN0952
DSCN0946
שייט בגלפגוס
Island giantism - Giant tortoise
DSCN1068
נפגשנו שוב בערב והתארגנו לשייט. לוקחים תיק קטן והולכים לסירה. בזמן העגינה הסתבר שצריכים לחכות לכמה אנשים שהתעכבו וכבר התחילה לי הבחילה מהגלים. אתם קולטים?! עוד לא יצאנו לשייט אפילו ואני כבר עם בחילה… אומרים שצריך להתסכל על האופק כדי להעביר את זה, זה קצת קשה אבל כנראה שעזר. כמובן שלכל שייט כזה מתלווה מדריך מנוסה של הפארק וחוץ ממנו לסירה יש צוות שמתפעל הכל כולל ארוחות.

Anyway היעד הראשון שלנו היה ביקור ב-highlands לראות את הצבים הגדולים. אז הם אכן גדולים ו… זהו בערך. הם לא באמת זזים יותר מדי אז זה לא כזה מעניין מעבר לזה. אם הם בתוך צמחייה ירוקה זה נחמד אבל לפעמים הם פשוט שוכבים בבוץ … פגשנו גם את Lonesome George המפורסם שמת כמה שנים לאחר מכן… מבחינת שינה אז הלילה הראשון היה הכי טוב כי שתינו הרבה יין, מה שעשה עבודה מצויינת!

אם היום הראשון היה כזה "חימום", היום השני היה כבר "הדבר האמיתי". ביקרנו ב-Floreana וראינו די הרבה חיות מקרוב. היה כלב ים שאפילו עשה לנו קצת פוזות למצלמה, כל כך בא לי ללטף אותו !! חשוב להבין שכל בעל חיים פה הוא זן מיוחד של האיים. למשל כלב ים זה לא כלב ים "רגיל", אלא Galapagos sea lion (כי הם זנים שהתפתחו ועברו התאמות ספציפיות לאיים) אבל מבחינתי כולם חמודים 🙂 . בנוסף היו גם סרטנים, פלמינגו-ים (איך כותבים את זה ברבים?!)  ועוד עופות, כשביניהם בפעם הראשונה ראיתי Blue footed boobie עליה עוד נשמע בהמשך.

Flamingos Blue footed boobie Blue footed boobie DSCN1124 DSCN1072 Galapagos sea lion DSCN1077 DSCN1078 DSCN1089 Sally lightfoot crab DSCN1101 DSCN1102

משם הפלגנו ל-Espagnola שהיה האי הכי עשיר. ראינו שם מלללא חיות! וכולן די מעניינות. החל מ-Marine iguana לטאות קטנות (ביחס ל-Land iguana שנראה בהמשך) שצבע שחור אדום שעושות כל מיני תנועות מוזרות עם הראש. הן יכולות לרוץ ולקפוץ מגובה די גדול לאוקיינוס, אבל הכי הן אוהבות לרבוץ אחת על השניה בשמש 🙂 . ראינו גם גורים של כלבי ים שיונקים! איזה חמודייייייים! ראינו את הזן המקומי של Albatross משהו כמו חודש אחרי שהגוזלים נולדו, אז ראינו אותם במלוא 'כיעורם' … אבל מה שכן האלבטרוסים די גדולים והולכים קצת מצחיק, ויש להם ריקוד חיזור מגניב כזה שהמקורים שלהם מתנגשים אחד בשני ומוציאים קולות, אז יוצא ששומעים מסביב כל מיני נקישות כאלה…

ראינו גם Nazca boobie שהוא קרוב משפחה של ה-Blue footed אבל קצת יותר 'אלגנטי' ויותר נדיר. אבל עכשיו נגיע לשיא! ה-Blue footed boobie – איזה ציפור! מיד תראו למה קוראים להם blue footed, זה פשוט הזוי הצבע של הרגליים שלהם ו-boobie בא מהמלה bobo בספרדית שמשמעותה 'ליצן', כי הם הולכים קצת מצחיק, כמו שיכורים כזה 🙂 . חוץ מזה יש קטעים שפתאום הם צוללים כדי לצוד איזה דג וזה מגניב לראות. אם ביום הראשון ראיתי אותם ככה נורא מרחוק, עכשיו פשוט הלכתי ביניהם! איזה מגניב!!

Nazca boobie Nazca boobie Galapagos Marine iguana
Waved Albatross DSCN1187 DSCN1183 DSCN1181 DSCN1175 DSCN1172 DSCN1168 Blue footed boobie DSCN1158 Blue footed boobie Marine iguana DSCN1147 DSCN1141 DSCN1138 Galapagos sea lion DSCN1131 DSCN1129 DSCN1127 DSCN1215

עכשיו בוא נעשה הפוגה קצרה מהטבע ונדבר על החיים בסירה. בגדול כל פעם שאנחנו לא מטיילים על אי, זה אומר שאנחנו מפליגים, גם בלילות, כי לוקח כמה שעות לעבור בין אי לאי, כנראה לא לילה שלם, אבל אני מניח שהצוות עשה תורנות בינם לבין עצמם. בבוקר היינו קמים לארוחת בוקר נחמדה, וכשחוזרים מהסיור הייתה מחכה לנו ארוחת צהריים, ולפעמים גם כמה שקנאים שהסתכלו עלינו. לצערי אני לא זוכר מה היינו אוכלים שם אבל זה היה בסדר גמור. לצערי (2) לא היה איזה חיבור עם שאר האנשים על הסירה. הלינה בחדרים זוגיים בתא ממש קטן וללכת לשירותים גם 'מאתגר' כי הסירה כל הזמן בתנועה.

חזרה לטיול… המשכנו לאי בשם Santa Fe, אי קטנצ'יק עם כל מיני דברים נחמדים. אז מה היה לנו? קקטוס שהוא חצי גזע רגיל ורק למעלה נראה קקטוס! Land iguana משהו די גדול, נראה קצת כמו דרקון עם כפות ידיים/רגליים ממש עם אצבעות 'נחמדות' כאלה. וכמובן שהרבה כלבי ים + גורים וסרטנים. ביום הבא הגענו ל-North Seymour עוד אי קטן שיש בו בעיקר ציפורים.

נראה קצת כמו דרקון
DSCN1268 DSCN1260Land iguana
DSCN1225 DSCN1223
החיים על הסירהDSCN1220 DSCN1216
כלב ים + סרטן !DSCN1253


DSCN1250 DSCN1247
DSCN1245 Opuntia cactusזאת לא בובה !

משהו ששכחתי לציין שבכל עונה החווייה טיפה שונה כי למשל אם מגיעים בתקופת החיזור, זה משהו אחר לעומת זמן ההמלטות או אחרי שהגוזלים/גורים נולדו. חוץ מזה כתלות בעונה גם עופות שונים יכולים להראות או לא, אבל בכל אופן זאת חוויית טבע שאין שניה לה!  אני זוכר שכשחזרנו לאקוודור mainland הלכנו לאיזה גן חיות והיה לי מ-מ-ש מוזר לראות חיות מאחורי זכוכית/סורגים.

 

השארת תגובה