פאפינים

הסיבה שפתחתי פוסט ייעודי לטובת הפאפינים היא שרציתי לספר עליהם עוד כמה דברים אבל זה לא ממש ב-main flow של הטיול אז זה סוג של פתרון יצירתי 🙂 . לא זוכר איך שמעתי עליהם בפעם הראשונה אבל כבר כמה שנים שהם יושבים לי בראש. למעשה הייתי בחלק מהאיזורים שלהם, גם בסקוטלנד וגם בנובה סקוטיה אבל אף פעם לא בעונה המתאימה. אז עכשיו באיי פארו הגעתי בעונה!

פאפין, puffin, תוכון-ים, sea-parrot ובלטינית Fratercula arctica grabae – כולם שמות לציפור הזאת. אפילו קראתי איפשהו שכינו אותה "הפינגווין של הצפון". מה הסיפור שלה? ציפור קטנה משהו כמו 30 ס"מ ובמשקל ממוצע של 400 גרם שחיה רב הזמן בים ובקיץ באה לקנן באיזורי קינון ביבשה, כלומר מקומות שונים באוקיינוס האטלנטי. היא הרבה יותר מותאמת לחיים בים מאשר ביבשה – הכנפיים למשל, ממש קטנות מה שמקשה על יכולת התעופה אבל הן מושלמות לשחייה מתמת למים.

תזונה

הדיאטה של הפאפינים בחורף, כשהם נמצאים בים, יותר עשירה ומגוונת. כשהם קרובים ליבשה הם אוכלים בעיקר צלופחים ודגים קטנים (שהם גם מביאים לגוזלים) ובחורף, כשהם בים הם אוכלים דיונונים קטנים ודגים. לגוזל יש "דרישות", הוא צריך די הרבה שומן מה שאומר שהפאפינים ההורים די בררנים וזה עושה אותם רגישים לשינויים סביבתיים.

עונת הרבייה

הפאפינים הם מונוגמיים אבל לא יוצרים זוגות בים היות והקשר שלהם קשור לקן. הקן הוא בעצם מחילה שהם חופרים בעזרת הרגליים (יש להם בקצות ה"אצבעות" חלק יותר קשיח). המחילה יכולה להגיע לאורך של מטר(!) ובדרך כלל תהיה ממוקמת על צד ההר. הכניסה למחילה תהיה קטנה כדי למנוע מהציפורים הגדולות יותר להכנס ולאכול את הגוזלים, שנקראים באנגלית puffling. הפאפינית מטילה ביצה אחת וההורים דוגרים עליה בתורות משהו כמו 40 יום.

זה סרטון שאני צילמתי על ההגעה לאי ועל הפאפינים:

פאפין
אחחח איזה מקור!

puffin

Puffins

בסרטון הזה ניתן להבין את עומק המחילה וגם לראות פאפלינג 🙂 .

פאפינים

הכפר מיצ'ינס בירידה למטה מאיזור הפאפינים
השארת תגובה