לכתיבת הפוסט הזה שאבתי השראה מבלוג ממש מעניין (בעברית) בנושא

via GIPHY

דגלים! מסתבר שיש שני חבר'ה שכותבים בלוג בשם "הדגלן" ומדי פעם מספרים שם על כל מיני דגלים. שם למשל למדתי שלחקר דגלים יש שם מדעי – וקסילולוגיה. חשבתי איך לחבר את זה לבלוג שלי והגעתי למסקנה שיכול להיות נחמד לקרוא ולכתוב קצת על הדגלים של קנדה והפרובינציות שלה.

דגל קנדה

דגל קנדה
כולם יודעים שבמרכזו נמצא עלה מייפל אדום ואחרי ביקור שם גם מאוד ברור למה מייפל. אבל למה אדום? ומה עוד אפשר ללמוד על הדגל? אז ככה: שני הפסים האדומים שווים ברוחבם ושווים ביחד לרוחב של הפס הלבן. הצבע האדום נלקח מ-Saint George's cross הלוא הוא דגל אנגליה ויחד עם הלבן הוגדרו כצבעים הרשמיים של קנדה. הדגל הנוכחי נכנס לתוקף רק ב-1965 אחרי שראש הממשלה, פירסון, הקים ועדה שמטרתה לפתור את חוסר הגדרת דגל רשמי לקנדה, אכן בעיה רצינית! אם תהיתם, אז זה שלעלה המייפל יש 11 צ'ופצ'יקים אין משמעות מיוחדת אבל קבלו את זה: עשו לדגל "מבחני רוח" והציור הזה של העלה נבחר בגלל שהוא הכי פחות מטושטש ברוחות – תודו שלא הייתם חושבים על זה! אחת מהאופציות שנפלו בדרך הייתה חלק מרכזי די דומה אבל עם 3 עלי מייפל במקום אחד, כשבצדדים פסים כחולים שאמורים להדגיש את זה שקנדה נמתחת מאוקיינוס לאוקיינוס… ותראו גם את ההצעה הזאת חחח.

עכשיו נעבור לפרובינציות (ה"סטייטס" של קנדה). נתחיל עם שתיים שביקרתי בהן בטיול האחרון ונמשיך עם השתיים מהטיול הקודם.

נובה סקוטיה


אז מה הוא מכיל? הבסיס הוא St. Andrews cross, הצלב האלכסוני, בצבעים הופכיים לדגל של סקוטלנד, לזכר הימים בהם היא הייתה חלק מסקוטלנד, Nova Scotia = New Scotland בלטינית. על זה במרכז הדגל מופיע מגן מוזהב עם אריה אדום, שוב כדי לחזק את הקשר בין המקומות (זה המגן של סקוטלנד). עוד עובדה מעניינת היא שהדגל נהפך לרשמי רק ב-2013 אחרי שילדה בת 11 עשתה פרוייקט בבית ספר וגילתה שאף אחד לא הכיר בדגל כדגל הרשמי הפרובינציה! מבחינת הנוף דווקא לא זכור לי יותר מדי דמיון בין סקוטלנד לנובה סקוטיה.

ניו ברונסוויק


בשליש העליון יש אריה (רק לי הוא נראה פריקי?!) ומקורם של הצבעים אדום וצהוב בהשפעה גרמנית. למטה יש ספינה על גלים שמייצגת את החשיבות של תעשיית בניית הספינות שהייתה באיזור.

אלברטה


במרכזו של רקע כחול נמצא מגן המורכב מ-3 חלקים: בראש – Saint George cross, לזכר הקשר האנגלי. לאחר מכן תיאור גיאוגרפי של הפרובינציה – הרי הרוקיז הנמצאים בה, גבעות ושדות חיטה. עובדת בונוס: אלברטה נקראת על שם הבת השלישית של המלכה ויקטוריה, Princess Louise Caroline Alberta, שעל שמה גם קרוי האגם הידוע לייק לואיז.

בריטיש קולומביה


בחלק העליון של הדגל Union Jack עם כתר מעליו שמסמל את הקשר למלוכה הבריטית, ובחלק התחתון גלים שמייצגים את האוקיינוס השקט והשמש שמייצגת את העובדה שזוהי הפרובינציה המערבית ביותר בקנדה (אם אתם בודקים אותי במפה ורואים שם למעלה את יוקון, אז יוקון היא לא פרובינציה אלא טריטוריה – לך תבין 🙂 ). מסתבר שכשחשבו על הדגל הייתה הצעה לשים את השמש למעלה אבל אז מישהו בא ואמר "אין מצב, השמש לא שוקעת על האימפריה הבריטית!"

 

אהבתם? שתפו!

השארת תגובה