קרוגר פארק

התחלנו את הבוקר בנסיעה ברחבי הפארק (קרוגר מהפוסט הקודם) בידיעה שיש לנו משהו כמו חצי יום כי אנחנו עוד צריכים לעבור את הגבול אל מוזמביק באותו יום. הנסיעה היא בכביש סלול כשלפי הצורך (= ברגע שמבחינים בחיה מעניינת) עוצרים בצד. זה בדרך כלל עובד בסדר, כלומר לא יוצר פקקים, כי כולם רוצים לעצור. אז פתאום קולטים משפחת פילים אי שם בעצים, גב של קרנף, תאואים, (רואים את הציפור על התאו ?) וכו'.

IMG_0845 IMG_0851 קרוגר תאו + ציפור
ממשיכים לטייל ורואים אימפלות או בשמן הישראלי "במבי", כי הרי כל צבי הוא סוג של במבי, וזברות שמזכירות את מרטי ממדגסקר.

IMG_0862

אימפלה

IMG_0869

IMG_0872
ממשיכים בנסיעה איטית ברכב ורואים עוד חיות. פה עוד משפחת פילים, שם עוד עדר זברות או תאואים, כמה צבאים קופצים וכו'. לכל הטוענים שיש את זה גם פה בספארי אז קשה להסביר את זה, אבל העובדה שאתה נמצא בשטח פתוח (וכן, שמורה בגודל חצי מדינת ישראל יכולה להחשב כמשהו די פתוח בעיניי) וזה בטבע גורם לדברים להרגיש אחרת. כשרואים למשל פילפילון קטן עם המשפחה שלו, זה נראה היצור הכי חמוד בערך, כזה קטן, נולד 100 ק"ג כן?! 🙂 .
IMG_0873

פילפילון

IMG_0891

IMG_0897
ממשיכים, ובדיוק כשחשבתם שכבר סיפרתי לכם על כל החיות שראינו, נחשו מה? יש עוד!! חזיר יבלות (פומבה ממלך האריות), ג'ירפות, קופים וגנו, או בשמו הלועזי ווילדרביסט שנשמע הרבה יותר מאיים, דרך אגב זאת אחת החיות המכוערות שיש.
חוץ מזה יש את הקטע שמצליחים לתפוס יותר מחיה אחת בתמונה שזה גם מגניב! קרדיט לחבי הצלמת 🙂 .
SouthAfrica 828

SouthAfrica 832

SouthAfrica 839

שבט בבונים

SouthAfrica 798

SouthAfrica 799

SouthAfrica 805

SouthAfrica 822

גנו

IMG_0915

חזיר יבלות

תראו את המבט שלו, מלא רגש
כשכבר היינו בדרך החוצה, והאחוזים שלנו מבחינת ה-big five לא היו בשמיים, הפרענו לנמרה באמצע חרבון. לא אשמתנו שהיא בחרה לעשות את זה ליד הכביש! 🙂 וככה עלינו ל-80%. לצערי לא יצא לנו לראות אריה.
IMG_0917
ולפני היציאה מהפארק עוד תמונה נחמדה, שלי הפעם, שממחישה קצת את יחסי הכוחות בין הטבע, פיל לבין האדם, ג'יפ.
IMG_0929

מוזמביק – שוטרים, חופים, איים וכריש לוויתן

יצאנו מהפארק ונסענו אל מעבר הגבול של מוזמביק. לא יודע למה אתם מניחים שזאת מדינה מסכנה אבל כנראה שהם חושבים אחרת ודורשים ויזה בכניסה! אז בילינו קצת זמן במעבר גבול ונסענו משם אל Maputo, בירת מוזמביק. כמו הרבה ערי בירה, לא נראתה כמו עיר נעימה מדי לשהייה. יש לה קטע מוזר למוזמביק, כי מצד אחד פורטוגל שלטה בה מתישהו אז מדברים שם קצת פורטוגזית אבל מצד שני הם עדיין נוהגים בצד שמאל. לך תבין.
מוזמביק

מה זה אומר בדיוק ?

זוהמה עירוניתמצאנו מלון קרוב ל"טיילת" שלהם ונכנסנו לאוטו בחיפוש אחרי כספומט. לא עוברים שני רמזורים ו… עוצר אותנו שוטר. טם טם טם.

עכשיו שתבינו, זה אפריקה, אז מה מותר ומה אסור בשיחה עם שוטר זה לא כזה ברור. הוא מתחיל למלמל משהו ואנחנו לא מבינים. בסוף, הטענה שלו הייתה שישבתי מאחורה לא חגור. התחלנו להסביר לו שרק הגענו ולא ידענו את החוקים אבל כמובן שהוא לא מבין אף מלה ומתעקש על כך שנשלם. מה שגם קצת קשה כי אין לנו כסף. בשביל זה אנחנו נוסעים! לא ויתרנו, או יותר נכון עמי לא ויתר ובסוף נשבר לו מאתנו ושוחררנו לדרכינו. חוויה לא נעימה על ההתחלה.

נוסעים צפונה

למחרת בבוקר אכלנו ארוחת בוקר מעפנה ויצאנו צפונה על כביש EN-1. באופן מפתיע, הכביש היה במצב ממש טוב, אפילו יחסית חדש. זה אמנם מוגדר כ-highway אבל זה נתיב אחד לכל כיוון 🙂 . הייתה לפנינו נסיעה של כמה שעות, והכביש ישר ישר ישר. די משעמם, אבל מה? רואים כל מיני דברים מוזרים לאורך הדרך… נשים שסוחבות דברים על הראש (איך זה לא נופל להם?!), או פרות עם חבל קשור לצוואר שפתאום רצות לכביש ואחריהם מגיעים כמה ילדים. שוב, אפריקה. אבל האמת? ממה ששמעתי זה אפריקה יחסית "לייט".
איך זה לא נופל ??

מוזמביק

Mozambique 346

Mozambique 349

Mozambique 351רצינו להגיע לחוף בשם Tofo. אחרי הרבה שעות נסיעה, הגענו!
מצאנו מקום לישון באיזה בונגלו פצפון. תראו איך צריך לפתוח את הדלת:
בונגלו לגמדים
הסתובבנו קצת על החוף וחיפשנו תעסוקה למחרת, כלומר ספארי לצפייה בכרישי לוויתן. בכל מקום דאגו להדגיש שזה ספארי ולא גן חיות אז לא מובטח שבאמת נראה אחד כזה. הבנו וסגרנו בכל זאת. עמי ארגן צלילה (עם בלונים) וחבי ואני ספארי עם שנורקלים.
IMG_0948

IMG_0952

IMG_0955
בערב הלכנו לאיזה מסיבה ואז חזרנו לבונגלו לישון. זה בדיוק מסוג המקומות שלא בא לי טוב – חם עם יתושים. אני שונא כילות כי הן עוצרות את המעט אויר שעוד יש וכך יצא שהעברתי לילה די חסר שינה ונלחמתי עם יתושים. הובסתי 🙁 .

אחרי הכריש לוויתן…

למחרת יצאנו חבי ואני לספארי במטרה לראות את הכריש. שטנו קצת בזודיאק (סירת גומי) עד שהגענו לאיזור ששם הם אמורים להסתובב. מחכים ומחכים, המדריך בודק בקשר עם כל מיני קולגות אם ראו משהו, ומנסה להביא אותנו ל"אתר" כזה. ואז! אמרו שראו משהו… שמנו שנורקלים וירדנו. מה ש(בקושי) ראינו היה בייבי כריש לוויתן וראיתי אותו לשניה בערך 🙁 . ניסינו עוד קצת, אבל הם פשוט לא באו באותו יום… במלה אחת – אכזבה. כמובן שאי אפשר להאשים אף אחד אבל זה סתם מבאס כזה.
Mozambique 048

Mozambique 020
Mozambique 118

נפרדים מהבונגלו

Mozambique 086

העברנו עוד איזה יום על החוף, להתאושש מהבאסה, והמשכנו צפונה לכיוון בזרוטו. כמו שרואים, זה אי. לא סתם אי, אלא אי שהוא שמורת טבע שלא גרים בו. אנחנו ישנו על היבשה בערך מולו במקום שנקרא, אתם מוכנים? Zombie cucumber! רק בשביל השם היה שווה לבוא 🙂 . האמת שהמקום היה באמת יפה, צבעוני כזה.
Mozambique 316

Mozambique 320

Mozambique 321

Mozambique 324

למחרת בבוקר עלינו על סירת גומי כדי לשוט אל האי עצמו. זה היה שייט של משהו כמו 20 דקות, אני מניח.
IMG_0974

בזרוטו

היה קצת מעונן באותו יום, אבל כשהתקרבנו לאי… אחחח איזה יופי! המים בכל מיני צבעים, דיונות חול כאלה, סירה בודדת עומדת שם ומספקת אחלה photo-opp. מהרגע שהגענו לאי, שאני מזכיר שהוא שמורה, היו לנו כמה שעות להסתובב.
IMG_0983
בדרך פגשנו סרטן נחמד, ראינו הרים של קונכיות, רצנו והשתוללנו על החול. חוץ מזה ראינו שומרים חמושים, מה שהזכיר לי אבט"שים אצלנו חחח, אבל כן, אם יש דבר שלא ציפיתי לראות על אי בודד – זה שומרים.
Mozambique 155
מאבטחים את האי

IMG_0993

IMG_0996

זוכרים את הסירה מהפסקה הקודמת? פתאום, איכשהו הגיע לשם איש ומנסה להזיז אותה… אבל אין משוטים או משהו הגיוני כזה, מהשכן יש לו זה מן מוט ארוך שבעזרתו הוא דוחף את הקרקע… מסכן.
IMG_1003

IMG_1004

IMG_1007
מה שעוד כיף לראות ולעשות שם זה להשאיר עקבות בחול כי ככה סתם החול נראה טבעי כזה, שלא הלכו עליו, אז זה מתבקש!
IMG_1008

IMG_1009

IMG_1010
כשעלינו על אחת הדיונות היותר גבוהות, לפתע נגלה לעיננו שיש עוד צד לאי ויש שם ממה חלקים ירוקים! זה היה "שוקינג" 🙂 , וחוץ מזה שוב, הצבעים המדהימים של המים, כנראה בגלל העומק השונה …
Mozambique 160
IMG_1012

IMG_1013

מביט אל עבר האופק

IMG_1019

IMG_1021

ממש לפני שנגמר לנו הזמן, מצאנו חול קצת יותר לח, מה שדורש "משחקים" אחרים 🙂
Mozambique 210
Bazaruto1
Mozambique 233

Mozambique 234
התחלנו לחזור חזרה ל-main land והייתה שעת בין ערביים כזאת. כשהגענו חזרה, ראינו מלא סירות דייגים שבדיוק חזרו מיום דייג. כל אחד פורש את מה שתפס היום, דגים, קלמרי, סרטנים – מה שיש, במן גיגיות כאלה, ממש על החוף. לא צריך קירור וכאלה, זה ממש טרי…
IMG_1063

IMG_1065

IMG_1068

IMG_1034

IMG_1035

IMG_1054

IMG_1055
Mozambique 278
באמת רואים את כל הדייגים פורקים את הסחורה ומקפלים את הסירות והציוד. אבל מה שכן, ברגע שהכל מונח שם על החוף, העופות רואים את זה ומתחילים לחוג למעלה, אולי מחכים לשאריות.
Mozambique 296

Mozambique 300

Mozambique 282
ואם זה מה שהמבוגרים עושים בסוף יום, הילדים מוצאים גבעת חול קטנה ועושים עליה כל מיני סלטות וגלגלונים.
Bazaruto2
בערב האחרון שלנו הלכנו לאכול במסעדה "די נחשבת". האמת? היה לא רע בכלל!
Mozambique 332

Mozambique 334

Mozambique 335

Mozambique 336חוזרים למפוטו

תכלס מכאן התחלנו לחזור דרומה לכיוון מפוטו, 400+ קילומטר ומשם לדרום אפריקה. על הכביש, שוב רואים כל מיני דברים שלא נראים במחוזותינו מה שנקרא. יש עצי באובב, שזה עץ ממש יפה עם גזע ענק שאוגר בתוכו מים לשימוש בתקופות יובש.
באובבים צעירים

באובב
בדרך ראינו חתונה מקומית שהתרחשה על חוף הים. אבל מדהים שכמו אצלנו, הכלה בשמלה לבנה, מקשטים את הרכב בכמה סרטים צבעוניים כאלה וערכו טקס קטן עם אנשי הכפר.
לצד הדרך יש מלא עצים עם שקיות ניילון, מראה די מוזר, שמה שעומד מאחורי זה כנראה זה סוג של קלייה של כל מיני פיצוחים או משהו כזה…
Mozambique 409

Mozambique 418

Mozambique 426
IMG_1105

IMG_1111
אחרי אי אלו שעות הגענו למפוטו… זוכרים שבפוסט הקודם סיפרתי איך היה לנו קטע עם שוטר? אז נחשו מה??
והפעם בפינתנו "סיפורי משטרת מוזמביק": היינו איפשהו בכניסה לעיר, כשחושך בחוץ, על כביש מיד לאחר סלילה, כלומר האספלט שחור חדש כזה אבל עדיין אין את הסימנים של הנתיבים או השוליים. זה הרקע. בנקודה הזאת, שוטרת מסמנת לנו לעצור בצד. היא מחזיקה ביד פנקס של… דפים חלקים! ככה רושמים שם דו"חות.
לקח לנו זמן להבין מה היא רוצה, ובסוף איכשהו הצלחנו לנחש שהבעיה שלה הייתה ש"נסענו בשוליים". איך נסענו בשוליים אם אין שום סימון?! היא הייתה עקשנית, אבל עמי יותר! 🙂 ובסוף יצאנו מזה.
המשכנו למעבר הגבול, עזבנו את מוזמביק ונסענו ללילה אחרון בדרום אפריקה.

זהו, תם הטיול.

השארת תגובה